Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 17-ի նիստում, ներկայացնելով Կառավարության ծրագրի կատարման արդյունքները, տեղեկացրեց, որ 2020-ին հայտնի պատճառներով պայմանավորված, որոշ գործընթացներ, մասնավորապես, վարչատարածքային բարեփոխումները, դանդաղեցին: Իրականացվել են համայնքների ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված շուրջ 26 մլրդ դրամի ներդրումային 576 սուբվենցիոն ծրագրեր:
2020-ին մեկնարկել է Ադրբեջանից բռնագաղթած փախստականների բնակարանային ապահովության ծրագրի 2-րդ փուլը, որի շրջանակներում Կառավարության որոշմամբ շուրջ 2.1 մլրդ դրամ է տրամադրվել 185 ընտանիքի բնակարանային խնդրի լուծման համար:

At March 17 sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs, the Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan, presenting the results of the implementation of the Government programme, informed that in 2020, due to the well-known reasons, some processes, especially administrative-territorial reforms, slowed down. 576 subsidary investment programmes for about 26bln AMD, directed to the development of the community infrastructure, were implemented.
In 2020, the second stage of the housing security programme for the refugees deported from Azerbaijan was launched, in the framework of which, by the decision of the Government, for about 2.1bln AMD were provided to the solution of the housing programme of 185 families.